صفحه نخست  |  گالري تصاوير  |  درباره روستا  |  دفتر میهمان  |  مطالب جالب و خواندني  |  تبلیغات رایگان  |  بایگانی تارنما  |  تماس با ما
                 منوی سايت 
            صفحه نخست
            شناسنامه تاريخي روستا
            استان ما
            قانون اساسی ایران
            اخبار و رویداد ها
            بایگانی تارنما
            غارهای رباط علیا
            روستاهای زیبای ایران عزیز
            واژگان گویشی رباط علیا
            مطالب ارسالی دوستان
            وب سایت و وبلاگ روستاهای خمین
            اشعار وسروده ها
            دهستانهای خمین
            دانشنامه
            الوند رباط
            شهرستان خمین
            بایگانی تارنما
            کوچولوها بازی سرگرمی                   شهرستان خمین  

جغرافياي سياسي
پس از مستقل شدن خمين از محلات و قبل از آن گلپايگان خمين و روستاهاي آن بخش کمره را تشکيل مي دادند در حال حاضر شهرستان خمين يکي از شهرستان هاي استان مرکزي مي باشد که تا قبل از ديماه 1358 از شهرستان هاي استان مرکزي سابق ( استان تهران ) محسوب مي شد شهرستان خمين به وسعت 73/2208 کيلومتر مربع 5/7 درصد کل استان از شمال شرقي به محلات از شمال غربي به اراک و از شرق به بخش مرکزي از شهرستان محلات و از جنوب بهبخش مرکزي از شهرستان گلپايگان و از مغرب به بخش چاپلق ( غربي ) از شهرستان اليگودرز محدود است، نزديک ترين شهر به آن گلپايگان در فاصله 41 کيلومتري آن و فاصله آن تا تهران 323 کيلومتر مي باشد شهرستان خمين داراي 182 روستا با 13854 خانوار و 73618 نفر مي باشد اين شهرستان داراي بک بخش مرکزي و 7 دهستان به اسامي و مشخصات ذيل مي باشد دهيتان آشناخور ( با 13 آبادي و 1209 خانوار و 7225 نفر جمعيت ) دهستات چهارچشمه ( با 28 ابادي و 1808 خانوار و 10593 نفر جمعيت ) دهستان حمزه لو ( با 24 ابادي 1811 خانوار و 9029 نفر جمعيت ) دهستان خرمدشت ( با 31 ابادي 2467 خانوار و 13761 جمعيت ) دهستان رستاق ( با 21 آبادي 1754 خانوار و 9807 نفر جمعيت ) دهستان صالحان ( با 35 آبادي 3055 خانوار و 14876 نفر جمعيت ) و دهستان گله زن ( با 30 ابادي 1800 خانوار و 8335 نفر جمعيت) مي باشد ( لازم به ذکر است اطلاعات فوق مربوط به سال 1370 مي باشد)

محيط طبيعي
شهرستان خمين در دشتي نسبتا" همواره قرار گرفته که از اطراف کوههاي مختلفي آن را در بر گرفته اند. معروفترين ارتفاعات اين شهرستان عبارتند از : کوه الوندرباط به ارتفاع 2111 متر، کوه انگشت ليس، کوه بوجه سلطان و کوه دز.

پوشش گياهي

پوشش گياهي اي که در سطح در شهرستان خمين ديده مي شود به طور تقريبي يکسان و يک شکل مي باشد. بيشتر تنوع پوشش منطقه  در الوندرباط میباشد که دربخش زیر اشاره شده.

1: برداشت سبزیجات کوهی و پیامد تخریب پوشش گیاهی الوند رباط علیا

 

: هر ساله با آغاز فصل بهار عده ای از مردم با حضور در کوه الوند رباط  و برداشت سبزیجات کوهی موجب تخریب پوشش گیاهی این مناطق و از بین رفتن اکوسیستم منطقه می شوند. ، این دیار از قدیم الایام قطب وجود سبزیجات و گیاهان مختلف دارویی و خوراکی بوده است و این روزها با فرارسیدن فصل بهار الوند رباط و سایر کوه ها شاهد رویش گیاهان و سبزیجات  دارویی از جمله سوسنبر تره کوهی پیاز کوهی موسیر و...........میباشد اما نکته قابل توجه این است که همزمان با رشد گیاهان و سبز شدن گونه های گیاهی مختلف در این مناطق، پای عده ای سودجو که اغلب افراد بیکار و مهاجر هستند به این کوهها گشوده شده و با برداشت بی حد و حصر و غیراصولی به قلع و قمع گونه های فوق الذکر می پردازند.
این افراد با هجوم به  الوند رباط و پرنمودن کیسه های خود از گیاهان و سبزیجات کوهی آن هم به صورت ریشه کن نمودن آنها و با برداشت بی رویه و بدون رعایت شرایط خاص رشد این گیاهان به تخریب عرصه های زیستی این گیاهان می پردازند ، و هیچ مرجعی، نظارت و توجهی بر عملکرد آنها ندارد و این قبیل افراد با خاطری آسوده به کار خود همچنان ادامه می دهند.
کارشناس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی استان مرکزی  با بیان اینکه این گیاهان به شیوه های مختلف دارویی و خوراکی کاربرد دارند و در سلامت انسان بسیار موثر هستند،
اما آنچه در این میان مد نظر است اینکه نباید اجازه داد تا عده ای به بهانه فروش سبزیجات گیاهی و تامین نیاز مردمی به تخریب دامنه کوه ها بپردازند.
کما اینکه با نگاهی به میزان بارندگی های مناسبی که سال گذشته و همچنین سال جاری رخ داد و تغییر وضعیت اکوسیستم منطقه ای، رشد گونه های مختلف گیاهان اعم از گیاهان یک یا دوساله و گیاهان پایا و چند ساله در الوند رباط، شدت بیشتری گرفته به شکلی که در بیشتر دامنه ها پوشش گیاهی غنی و سرسبزی پدید آمده است.
کارشناسان معتقدند که باید از تخریب منابع حیاتی وپوشش گیاهی دامنه های الوند که می تواند باعث بهبود وضعیت اقلیم رباط علیا گردد، جلوگیری شود چراکه این مناطق با اندک توجه می تـواند به یکی از جاذبه های تفریحی خمین روستای رباط علیا مبدل گردد.
 با توجه به استقبال از مصرف این نوع از گونه های گیاهی و تبدیل شدن مصرف این گیاهان به عادت غذایی مردم خمین ورباط علیا، بهتر است سازمان های مجری در راستای حفاظت از مراتع نسبت به احداث مراکز پرورش دهنده این گیاهان اقدام کنند. انشاء الله

۲: پوشش گیاهی الوند رباط :مخلصه-چمول-چوک-منا-تره کوهی-انگریزه-شاهدانه- هپولوک -چنگه قلاق -گوش بره -گل ارغوان -شیراولک -گون -کنگر-ریواس-شنگه -پاجه خروس-کاسنی- دم گاو- جوفاسم-قاقا سرک -کرک گربه-شاتره-اویشن-خاک شیر-بومادران-اسفند-مرز انگوش-ترشک-تره وحشی-بارهنگ-گل گاوزبان-گزنه -بابونه- لاله سرنگون-خارخسک-گل  ارغوان -شقایق - نون ملیچک-اشتر خار(خارشتر) ملو - حر(تخمه ان داروئی) اکثر این گیاهان داروئی میباشند

 


 

جغرافياي اقليمي
شهرستان خمين در 50 درجه دقيقه طول و 33 درجه و 38 دقيقه عرض جغرافيايي قرار گرفته است و در قسمت جنوب استان مرکزي و تقريبا" در مرکز ايران قرار دارد ارتفاع آن از سطح دريا 1815 متر مي باشد ميزان بارندگي آن نزديک به 340 ميليمتر است و زمستاني طولاني و سرد ¸تابستاني معتدل دارد از مهمترين کوهها و ارتفاعات اين شهرستان کوههاي الوند رباط بوجه انگشت ليس خودسنگ، دز، شني ، و کوه هفت سواران را مي توان نام برد.

پيشينه شهرستان خمين
محدوده شهرستان خمين امروزي ، در گذشته جزئي از ناحيه پهناور بلاد جبال   (عراق عجم ) بوده که در طول تاريخ نامهاي گوناگوني به خود گرفته است . «يونانيان آن را مديا مي گفتند » چه آنجا سرزمين ماد بوده است . در متون جغرافياي اسلامي به نامهاي کوهستان ، جبال ، جبل ، قهستان ، قوهستان و بالاخره عراق عجم ناميده شده است . بعد ها قسمت وسيعي از عراق عجم را تيمره نام نهادند و سپس تيمره به تيمره عليا و تيمره سفلي تقسيم شد که تيمره عليا ، محدوده کنوني شهرستان خمين بوده است . از منابع محدود چنين بر مي آيد که شهرت تيمره و خمين پيش از اسلام و قرون اوليه اسلامي بيش از دوره هاي بعد بوده است و آخرين منابعي که در آن از تيمره نام برده شده مربوط به قرن پنجم و هفتم هجري است و پس از آن تا چهارصد سال منابعي که روشنگر وضعيت ناحيه باشد در دست نيست . ليکن در کتاب نزهت القلوب مربوط به قرن هشتم هجري از ويژگي هاي ناحيه فوق سخن به ميان آمده که نشان مي دهد به احتمال زياد نام تيمره در زمان تأليف به « کمره » تبديل يافته و گلپايگاني ها آن را کمردي خوانده اند . نام « خمين » در منابع به صورت خمهين ، حمهين ، خهبين ، خماهين آمده است و براي اولين بار در کتاب تاريخ پيامبران و شاهان که هزار سال پيش نگاشته شده به نام خيمن اشاره شده است .

بيت امام خميني (ره)
از ديگر مکان ها و منازل مقدس و مورد ادب و احترام مردم ايران بويژه استان مرکزي منزلي است که حضرت امام خميني (ره) رهبر کبير انقلاب اسلامي ايران در آن متولد شده، زندگي نموده و بنا و چهار چوب شکل گيري انقلاب اسلامي ايران را در انديشه خود پرورانده است.

 

                                      

 

اين بنا در محله سه پل شهر خمين و در شمال رودخانه خمين در حدود 170 سال پيش ساخته شده است. سيد احمد جد حضرت امام بعد از مهاجرت به خمين اين عمارت رابه مبلغ يکصد تومان در تاريخ 15 ربيع الثاني 1255 هجري قمري به مساحت حدود 4300 متر مربع از شخصي به نام محسن خان خريداري مي نمايد.
بيت پدري امام (ره) از جمله محدود منازل قديمي ايران است که از 4 حياط برخوردار بوده است. اتاق هاي زمستان نشين و تابستان نشين، آشپزخانه، تالار، شبستان، گلخانه، جلو خان، برج، انبار، باربند، طويله، آبنما، باغچه، هشتي و راهرو، از جمله بناهاي ساخته شده در اين مجموعه است. هر يک از 4 حياط با اتاق هاي اطراف آن کاربردي خاص داشته است. چنانکه از حياط بيروني براي تدريس و جلسه هاي گفتگو در مورد مباحث ديني استفاده مي شده و از حياط اندروني براي زندگي خانواده مرحوم حاج شيخ مصطفي پدر امام خميني (ره) استفاده مي شده است.  حضرت امام در يکي از اتاق هاي حياط ورودي نيستان متولد شده است. اين مجموعه در تاريخ 9/1/1378 به شماره 2295 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
سنگ نگاره ها
يکي از مهمترين و شايد کاملترين مجموعه هاي سنگ نگاره کشور که در خمين قرار دارد، نمادها، کتيبه ها و سنگ نگاره هاي تاريخي منطقه تيمره است، اين نگاره ها که ناشي از تجربيات عيني و باورهاي اعتقادي و فرهنگي نياکان ما مي باشد بر دل صخره هاي متعددي در بخش جنوبي استان مرکزي ديده مي شود.  آن زمان که خط و نگارشي وجود نداشته و آدمي مجبور بوده ، مجموعه اطلاعات معيشتي و شکار، حفاظت، و اعلام خطر، آيين و رسومات و شيوه زندگي را از طريق نقش و نگاره ها به ديگران منتقل نمايد، اين سنگ نگاره هاي انحصاري بوجود آمده است. با مروري بر صفحه هاي صخره اي سخت منطقه خمين و گلپايگان در مي يابيم که چگونه انسان هاي اوليه دانش و تجربه کسب شده خود را از طريق اين نمادها به نسل هاي بعد از خود انتقال داده اند.

             
 


قلعه سالار محتشم
اين قلعه در شهر خمين و مربوط به دوره قاجار است که از نظر ساخت کالبدي و معماري  بسيار  ارزنده  مي باشد. سبک معماري، تزئينات و فضاي  داخلي، اسکلت ساختماني و نوع مصالح به کار رفته آن را به صورت يک اثر معماري بي نظير در آورده است. بنا بر شواهد وسعت اين قلعه در گذشته بسيار بيشتراز وضعيت کنوني بوده است. در حال حاضر اين بنا داراي ديوار هاي بلند در چهار طرف  است  که در سمت  جنوب آن بر روي يک ديوار يک اثر تزئيني بنام کلاه فرنگي  وجود  داشته   که  محوطه  و ساختمان  اصلي  را   تشکيل  مي داده است.


 

ساختمان اصلي شامل چند اتاق تو در تو است که  فضاي داخلي توسط رف ها و مجسمه هايي که نشان از فرهنگ منطقه  ندارد  تزئين شده است. در يکي از اتاق ها اسناد و عکسهاي متعلق به خاندان سالارالدوله، زينت ديوار شده است. در جلوي اتاق ها يک ايوان بزرگ قرار داشته که از دو طرف پلکان به حياط ارتباط دارد. نماي بيروني ساختمان اصلي بوسيله ستونهاي گچبري زيبا و سر در هاي مزين شده، بسيار جلب توجه مي کند.

کبوترخانه ها
در منطقه جغرافيايي خاصي از روستاهاي کمره، ساختمان هاي  منفرد، بزرگ و کنگره داري ساخته شده است که اکثر آنها در ميان زمينهاي مزروعي و گندمزارها و در اطراف رودخانه قرار گرفته اند.بناهاي کنگره داري که نوار سفيدي از گچ در چهار طرف ديوارها وکنگره هاي اطراف سقف آنها کشيده شده و دسته هاي کوچک و بزرگ کبوتر در حول و حوش آن در پروازند يا روي تيرک هاي آن نشسته اند. کشاورزان بدين روش از فضله هاي اين کبوتران براي تقويت زمينهاي کشاورزي خويش ياري مي گيرند. کبوترخانه رازان اخيرا  توسط سازمان ميراث فرهنگي مورد بازسازي قرار گرفته است.
 

 


--------------------------------------------------------------------------------
 

 این شهر در زمان‌های گذشته بخشی از محدوده تیمره بالا در منطقه کهستان (جبال) به شمار می‌رفت و از کانون‌های مزداپرستی بود.

خُمین را برخی عربی‌شده هُمایون می‌دانند. عرب ها به دلیل اینکه نمیتوانستند کلمه همایون را درست تلفظ کنند به این شهر خمین میگفتند . بر پایهٔ اسطوره‌های ایرانی این شهر به دست همای دختر بهمن ساخته شد. برخی نیز آن را برگرفته از اسم «خمیهن» که لغتی زرتشتی است می‌دانند . . .

در متون جغرافیای اسلامی به نامهای كوهستان، جبال، جبل، قهستان، قوهستان، وبلاخره عراق عجم نامیده شده است.بعدها قسمت وسیعی از عراق عجم را تیمره نام نهادند و سپس تیمره به، تیمره علیا و تیمره سفلی تقسیم شد كه تیمره علیا محدوده كنونی شهرستان خمین بوده است. از منابع محدود چنین بر می آید كه شهرت تیمره و خمین، پیش از اسلام و قرون اولیه اسلامی بیش از دوره های بعد بوده است و آخرین منابعی كه در آن از تیمره نام برده شده مربوط به قرن پنجم و هفتم هجری است و پس از آن تا چهار صد سال منابعی كه روشنگر وضعیت ناحیه باشد در دست نیست لیكن در كتاب نزهت القلوب مربوط به قرن هشتم هجری از ویژگیهای ناحیه فوق سخن به میان آمده كه نشان می دهد به احتمال زیاد نام تیمره در زمان تالیف به كمره تبدیل یافته كه گلپایگانی ها آن را كمردی خوانده اند.نام خمین در منابع به صورت خمهین، حمهین، خهبین، خماهین آمده است و برای اولین بار در كتاب تاریخ پیامبران و شاهان كه هزاز سال پیش نگاشته شده است به نام خمین اشاره شده است

 


--------------------------------------------------------------------------------

 

 نگاهی به جاذبه های گردشگری شهرستان خمین

 
 شهرستان خمین با ‪ ۲۳۹۶‬كیلومتر وسعت در جنوب غرب استان مركزی ، زادگاه بزرگ معمار انقلاب اسلامی است... 
 
 شهرستان خمین با ‪ ۲۳۹۶‬كیلومتر وسعت در جنوب غرب استان مركزی ، زادگاه بزرگ معمار انقلاب اسلامی است كه هم به دلیل انتساب به نام حضرت امام (ره) و نیز وجود مناطق زیبا جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. این شهرستان دارای دشتهای پهناور زیبا و كوههای متعدد با قلل پوشیده از برف ، همچنین آبشارهای دیدنی ناشی از ذوب برف و یخ، مناظر زیبایی را مقابل چشمان هر بیینده ای قرار داده است. وجود متبرك ‪ ۳۶‬امامزاده و مكانهای مذهبی و در عین حال تاریخی ، میهمانان این خطه و عاشقان ولایت را نیز از سویی به زیارت می طلبد. مناظر طبیعی در روستاهای شهرستان خمین ، نگاه هر دوست دار طبیعت را به شدت مجذوب خود می كند.

▪ بیت قدیمی حضرت امام خمینی (ره)

مهمترین اثر تاریخی كه موجب سفر گردشگران و میهمانان زیادی به خمین می شود، خانه قدیمی و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در مركز این شهر است. منزل پدری امام راحل در خمین ، قلعه تدافعی بوده كه هنگام حمله اشرار و غارتگران ، محلی امن برای اهالی بی دفاع محسوب می شده است. سبك ساختمان سازی این خانه مربوط به عصر قاجار است و قدمت آن به حدود ‪ ۱۷۲‬سال می رسد كه در مجموعه این بیت پنج خانه بزرگ و یك خانه كوچك است. امام خمینی (ره) در سال ‪ ۱۲۸۱‬هجری شمسی در پنج دری مشرف به حیاط بزرگ كه درهای آن رو به غرب باز می شوند متولد شده است. قسمت اصلی ساختمان بیت ، دارای یك ورودی اصلی شامل هشتی راهروی ارتباطی یا زیرطاقی ، اندرونی ، بیرونی و محل نگهداری حیوانات و یك باغ كوچك بوده است.

▪ مسجد جامع

مسجد جامع خمین واقع در انتهای بازار این شهر به مساحت سه هزار مترمربع با دو سبك معماری قدیم و جدید بنا شده است. بافت معماری قسمت قدیمی مسجد بیش از یك متر در عمق زمین احداث شده و سقف نیز به صورت ضربی با آجر قرمز و نخودی ساخته شده است. بافت كالبدی این مسجدطوری طراحی شده است كه در زمستان هوای داخل آن گرم و در تابسان خنك و مطبوع است. برای ورود به داخل مسجد جامع خمین ، باید چند پله را به سمت پایین طی كرده و سپس به فضای داخلی وارد شد.

▪ قلعه سالار محتشم

قلعه "سالار محتشم" توسط مرحوم "میرزا علی خان كمره ای " معروف به سالار محتشم ساخته شده است و تاریخ ساخت آن به اواسط دوره قاجاریه می رسد. این بنای تاریخی در محله قدیمی شهر"قلعه" واقع شده است و شامل یكهزار مترمربع عمارت های اشرافی و بزرگ در درون یك باغ است. جلوی اتاق های این بنا یك ایوان بزرگ قرار دارد كه از دو طرف بوسیله پله به حیاط ارتباط دارد. نمای بیرونی ساختمان اصلی دارای ستونهای گچبری شده و زیبا ، همچنین سر درهای مزین شده بسیار جلب توجه می كند. آمدن میرزا كوچك خان جنگلی به این قلعه برای گرفتن كمك ، حمله اشرار به خمین و دفاع و مقابله با آنها از جمله رویدادهای تاریخی است كه این مكان تاریخی شاهد بوده است. قلعه سالار محتشم خمین با قدمت ‪ ۱۲۰‬سال مربوط به اواخر دوره قاجاریه در حال حاضر در تملك میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی است. طرح و ساختار قلعه و عمارت براساس فرهنگ معماری ایرانی استوار شده است بطوریكه می توان عناصر معماری تاریخی همچون گوشواره ، سردابه ، ایوان و گرمخانه را در آن مشاهده كرد.

این عمارت شامل یك بخش شبستانی و یك بخش اعیان نشین در پایین و یك بخش اعیان نشین در طبقه فوقانی است.

▪ قلعه های تدافعی خمین

در سنوات گذشته كه تاخت و تاز اشرار و دشمنان وجود داشته است ، مردم هر دیار و حتی روستاها برای دفاع و در امان ماندن از آزار مبادرت به ساختن دژ یا قلعه های نظامی امنیتی می كردند تا از این طریق مورد حمله غافلگیرانه قرار نگیرند. حدود ‪ ۱۱۷‬باب از این نوع قلعه ها در خمین شناسایی شده است كه در مجموع ‪ ۳۶۸‬برج دیدبانی و تدافعی نیز داشته اند.

▪ كوه بوجه (سلطان)

یكی دیگر ار تفرجگاهای شهر خمین كوه بوجه است ، بوجه به معنای " برنده سیاهی ها " یعنی تیغ آفتاب ، در ظاهر كوهی كوچك و تك افتاده و شبیه به یك زنگوله بزرگ در وسط دشت خمین است. این كوه كوچك همواره با شادی و غم مردم خمین شریك بوده است ، حمله اشرار معروف به رجبعلی ، و پناه بردن زن و بچه ها به بوجه و دفاع در فراز كوه از نمونه های آن است. " كوه بوجه یا بوجه سلطان" در جنوب شهر خمین قرار دارد و شهرت آن نه به دلیل جثه فیزیكی ، بلكه به سبب مكانی برای بروز برخی رفتارهای فرهنگی مردم این منطقه است. بوجه ، تفرج گاهی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت و محل گردآمدن اهالی خمین و روستاهای نزدیك در ایام مختلف بخصوص ‪ ۱۳‬نوروز است. این كوه با تمام كوچكی و دورافتادگیش از دایره كوههای اطراف ، دارای پوشش گیاهی كوهستانی و متفاوت با دشت اطرافش است. در این پوشش گیاهی نوعی لاله كوچك قهوه ای مایل به سیاه، لاله سرخ و زرد، زنبق كوهی ، انواع گل حسرت ونوروزك ، گونه هایی ازكلاغك ، هوم ، گل ماهور، میخك ، گونه های نعناییان و خواجه باشی وجود دارد.

کوهستان الوندرباط علیا

 رشته کوه الوند رباط از لحاظ موقعیت مکانی در جنوب استان مرکزی در حد فاصل شهرستان شازند و شهرستان خمین واقع شده است . ارتفاع بلندترین نقطه آن که  از جبهه شمالی الوند رباط نامیده می شود 3080 متر از سطح دریاست . روستاهای واقع در جبهه شمالی این رشته کوه رباط علیا رباط سفلی علیم آباد و خرم آباد و شمس آباد و در ضلع جنوبی ان خان اباد طیب اباد  تخمار، کجارستان  لکان می باشند. از نظر زمین شناسی این رشته کوه به همراه سایر کوههای واقع در جنوب غرب و جنوب استان در نتیجه فعالیتهای کوهزایی اواخر دورۀ ترشیاری ( ۶۵ میلیون ) سال پیش تشکیل شده است و امتداد چین خوردگی آن متأثر از چین خوردگی زاگرس بوده و عموماً شمال غربی ـ جنوب شرقی است و بنابراین جزء سیستم چین خوردگی جوان محسوب می شود . ناحیه جنوب غرب و جنوب استان حجیم ترین و مرتفع ترین ارتفاعات استان را در خود جای داده است . با توجه به تأثیر ارتفاع در کاهش دما به ازای هر 1000 متر 6 درجه این ناحیه دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و بیشترین بارندگیهای استان نیز در این ناحیه آب و هوایی صورت می گیرد (370 میلیمتر در سال به طور میانگین) می باشد.

 

هنگام صعود از جبهۀشمالی کوه الوند رباط  در پیکرۀ این کوهستان از لحاظ ظاهری و مورفولوژی (ریخت شناسی) سه تیپ ارضی قابل تشخیص است . - اراضی پایکوهی که دارای شیب ملایم بوده و پوشیده از خاک است و قابل کشاورزی (کشت دیم) - دامنه ها که دارای شیب بیشتری است و عموماً سنگلاخی بوده و متشکل از واریزه هایی است که در نتیجه تغییرات دما و انجماد در طی زمانهای طولانی بوجود آمده اند- صخره ها که عبور از آنها مستلزم آشنایی با فنون سنگ نوردی است .

 

▪ امامزاده محمد مالك

بقعه متبركه " محمدابن مالك اشترنخعی" فرزند سردار بزرگ حضرت علی (ع) واقع در روستای " گوشه محمدمالك" نیز از دیگر دیدنیهای شهرستان خمین است كه هر ساله و بخصوص سیزدهم نوروز جمع زیادی از مشتاقان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (س) را به سوی خود فرا می خواند.

▪ امامزاده ریحان

امامزادگان "عبدالعلی" در روستای ریحان از نوادگان امام سجاد(ع) و بی بی خدیجه خاتون در روستای حشمتیه دختر امام موسی كاظم (ع) از میان سایر امامزادگان این شهرستان از توجه بیشتری برخوردارند.

▪ قلمستان روستای گوشه محمدمالك

قلمستان روستای گوشه محمد مالك از جمله مناظر بسیار زیبایی است كه در كوهپایه این روستا یكی از تفرجگاههای زیبای خمین را پدید آورده است. با گرم شدن هوا انبوه درختان سرو در كنار رودخانه، این تفرجگاه محلی را زیبا و جذابتر می كند. شهرستان خمین با دو بخش و دو شهر در جنوب غربی استان مركزی ، ‪ ۱۳۰‬هزار نفر جمعیت دارد.

 

                 لينک ثابت                  ديدگاه شما - -1 نظر                  تعداد بازديد : 3350 بازديد

 

تمام حقوق مادی و مينوی اين تارنگار وابسته به روستایی رباط عليا خمين بوده, شايسته است که اگر بخشی را استفاده می کنيد, نام اين تارنگار را يادآور شويد.
طراحی و پشتيبانی: گروه طراحی وب مگابايت